Jako náměstek hejtmana máte pod sebou i další zařízení, které patří do gesce ministerstva školství. Jak to vypadá s dětskými domovy, jsou ještě vůbec potřeba?
Dětské domovy byly ohroženy úvahou, že by se přesunuly pod ministerstvo sociálních věcí. To se zaplať pánbůh nestalo. Ministerstvo školství totiž garantuje, že děti musí chodit do školy a mají nějaký výchovný režim. To považuji pro budoucnost dětí z dětských domovů za zásadní. Společně s řediteli dětských domovů jsme aktivně apelovali na poslance, aby takovou změnu neschválili.
V čem především vidíte výhodu stávajícího stavu?
Především v tom, že dnes jsou v dětských domovech pedagogičtí pracovníci. Opravdu jsme se báli, že přechodem pod ministerstvo sociálních věcí by se z dětských domovů stali chudobince a sirotčince v tom nejhorším slova smyslu. Myslím si, že si děti bez rodičů takový přístup nezaslouží a není adekvátní této době.
Jaké děti vůbec v dětských domovech jsou?
Já nevím, jak vám to citlivě popsat. Je tam hodně dětí ze sociálně slabších vrstev. Ale jejich příběhy jsou různorodé a individuální, asi se nedá nějak zobecňovat.
Jak se tam dostanou?
Pokud rodiče jsou závislí na nějaké návykové látce, většinou se nestarají o své děti. Pokud nemají takové děti prarodiče, kteří by mohli pomoci, dostanou se do dětského domova. To je velká skupina dětí, o které se v domovech starají. Existují také smutné případy děti, které přišly třeba tragickou nehodou o rodiče a nemají žádné další rodinné zázemí. Naštěstí zaměstnanci domovů dělají vše proto, aby i takové děti měly šanci poznat běžné fungování rodiny a mohly se tak připravit na život v dospělosti. Jsou rozděleni do menších skupinek a mají k dispozici vlastní ložnice, obývák, kuchyňku. Mají svou tetu, na kterou jsou zvyklí. O víkendech si třeba sami vaří.
Dětské domovy jsou důležitá zařízení a naše společnost ukazuje, že je bude i nadále podporovat. My na kraji si práce lidí v dětských domovech vážíme a podporujeme je ve všem, co ulehčí dětem vstup do života.